Nota umożliwia elektroniczne doręczanie pism procesowych dla prawników.
Z Noty mogą korzystać adwokaci, radcy prawni, aplikanci adwokaccy i aplikanci radcowscy, którzy przejdą proces aktywacji konta.
Kliknij przycisk „Wypróbuj za darmo” na stronie pocztaprawnicza.pl. W następnym kroku wprowadź adres e-mail i utwórz hasło, aby utworzyć swoje konto. Zweryfikuj podany przez Ciebie e-mail. Zaloguj się do Noty wykorzystując zweryfikowany e-mail i ustalone wcześniej hasło. Kliknij w przycisk „Aktywuj konto”, który zobaczysz po zalogowaniu się na swoje konto. W następnym kroku uzupełnij swoje dane oraz zweryfikuj je za pomocą swojego podpisu kwalifikowanego, e-Podpisu bądź Podpisu Zaufanego.
Aktywacja konta za pomocą podpisu kwalifikowanego lub e-Podpisu
Pobierz i zainstaluj komponent Noty do obsługi podpisu kwalifikowanego. Po instalacji, podepnij czytnik z kartą do komputera, gdy zostaniesz o to poproszony i podpisz oświadczenie ze zgodą aktywacji konta w Nocie. Po pomyślnej weryfikacji Twoje konto zostanie aktywowane.
Aktywacja konta za pomocą Podpisu Zaufanego
Pobierz oświadczenie ze zgodą na aktywację konta w Nocie na swój komputer. Przejdź na stronę https://moj.gov.pl/uslugi/signer/upload?xFormsAppName=SIGNER i załącz wcześniej pobrany plik. Zaloguj się na swój Profil Zaufany i podpisz oświadczenie. Pobierz podpisany dokument na swój komputer i dodaj go do Noty. Po pomyślnej weryfikacji Twoje konto w Nocie zostanie aktywowane.
Cały proces aktywacji konta w Nocie trwa około trzech minut.
Po aktywacji konta w Nocie możesz doręczać i odbierać pisma.
Gdy na Twoje konto zostanie przesłane nowe pismo, automatycznie otrzymasz powiadomienie w postaci e-maila z informacją o nowej oczekującej przesyłce. Nową przesyłkę w sprawie rozpoznasz po czerwonej kropce przy konkretnej sprawie w pasku bocznym ze sprawami.
Aby zobaczyć pismo zaloguj się do Noty i kliknij w sprawę, której pismo dotyczy. Jeżeli jest to pierwsza przesyłka w sprawie, zaakceptuj zgodę na komunikację w tej sprawie drogą elektroniczną. Wydrukuj oświadczenie i wyślij je do odpowiedniego sądu. Po przejściu do sprawy kliknij w „Odbierz przesyłkę” aby odebrać przesyłkę i zobaczyć jej treść.
Nowe pismo procesowe wyślesz z poziomu sprawy. Jeżeli nie masz jeszcze utworzonej sprawy, dowiedz się jak to zrobić w pytaniu „Jak utworzyć nową sprawę?”
Przejdź do sprawy, dla której chcesz wysłać pismo procesowe. Wprowadź treść wiadomości i załącz pliki przeciągając je w pole wiadomości bądź kliknij w ikonę spinacza i załącz je do wiadomości. Wybierz odpowiednie ikony jeśli chcesz, aby poszczególne pliki były podpisane (o tym więcej w pytaniu „Jak podpisać pismo i załączniki elektronicznie?”). Jak skompletujesz przesyłkę, kliknij w przycisk „Wyślij” i przejdź do podpisywania przesyłki. Podłącz czytnik z nośnikiem zawierającym podpis kwalifikowany bądź wybierz certyfikat Noty, aby podpisać przesyłkę.
Przejdź do konkretnej sprawy, której pismo ma dotyczyć. Wprowadź tekst, dodaj pismo z załącznikami i kliknij w przycisk „Wyślij” widoczny z prawej strony pola wiadomości. W następnym kroku wybierz podpis bądź certyfikat, którego chcesz użyć do podpisania przesyłki i jej zawartości przed wysyłką.
Nie ma takiej możliwości. Doręczać pisma procesowe z załącznikami możesz tylko do prawników, którzy aktywowali swoje konta w Nocie. Szczegółowe informacje dotyczące zapraszania prawników znajdziesz w „Jak zapraszać prawników do Noty?”.
Przejdź do sprawy i odnajdź konkretną przesyłkę. Kliknij w ikonę trzech kropek widoczną w prawym górnym rogu pola przesyłki i wybierz z listy „Potwierdzenie wysłania” lub „Potwierdzenie odebrania” odpowiednie potwierdzenia dla konkretnych osób.
Nie ma takiej możliwości.
Zgodnie z regulaminem Noty przesyłka zostaje doręczona w momencie odebrania jej przez drugą stronę bądź minie 14 dni od momentu wysłania przesyłki.
Na dzień dzisiejszy nie ma takich ograniczeń.
Do przesyłki możesz dołączyć następujące pliki, pod warunkiem spełnienia wymogu maksymalnej wielkości załącznika:
Prezentacja
.key .keynote .odp .ppt .pps .ppsm .ppsx .pptm .pptx .xd
Obraz
.3fr .ai .arw .bmp .cr2 .crw .dcr .dcs .dng .dwg .erf .gif .heic .jpeg .jpg .kdc .mef .mos .mrw .nef .nrw .orf .pef .png .ppm .psd .r3d .raf .rw2 .rwl .sr2 .svg .svgz .tif .tiff .wbmp .webp .x3f
Film
.3gp .3gpp .3gpp2 .asf .avi .dv .m2t .m4v .mkv .mov .mp4 .mpeg .mpg .mts .mxf .ogv .rm .ts .vob .webm .wmv
Dźwięk
.aac .air/.aiff .m4a .m4r .mp3 .oga .ogg .wav .wma
Tekst
.as .bat .coffee .cxx .groovy .hh .js .lst .md .mm .pl .rb .scm .sql .vi .xml .yml .as3 .c .cpp .diff .gvy .hpp .json .m .mdown .out .plist .sass .scss .swift .vim .xsd .asm .cc .cs .erb .h .hxx .jsx .make .mkdn .patch .properties .scala .sh .txt .xhtml .xsl .aspx .cmake .css .erl .haml .java .less .markdown .ml .php .py .script .sml .vb .xhtml .yaml
Dokument
.csv .doc .docx .docm .eps .numbers .ods .odt .otf .pages .pdf .ps .rtf .sketch .ttf .wpd .xd .xls .xlsx
Tak, za pośrednictwem Noty można przesłać przesyłki, które nie są większe niż 1GB.
Po dodaniu plików z pismem i załącznikami do przesyłki, masz możliwość wskazania, które pliki chcesz podpisać lub podpisać za zgodność z oryginałem. Najdź kursorem myszki na pole załączony plików i wybierz „Podpisz”, aby podpisać plik bądź „Podpisz za zgodność”, aby podpisać plik za zgodność z oryginałem
Nota obsługuje podpis kwalifikowany oraz zaawansowany.
Tak, w przypadku gdy nie masz swojego podpisu kwalifikowanego wygeneruj certyfikat Noty, który umożliwi Ci podpisywanie pism, załączników i przesyłek podpisem zaawansowanym.
Dowiedz się jak zainstalować certyfikat Noty w pytaniu „Jak zainstalować certyfikat Noty?”.
Po zalogowaniu się na swoje konto kliknij w okrąg z pierwszą literą Twojego imienia w lewym górnym rogu okna aplikacji i wybierz „Certyfikaty”. W zakładce certyfikaty kliknij w przycisk „Generuj certyfikat”. W następnym kroku Skopiuj hasło do certyfikatu i kliknij w przycisk „Pobierz certyfikat”. Otwórz pobrany plik. Zainstaluj certyfikat przechodząc przez kreator certyfikatów, podając w odpowiednim momencie skopiowane hasło do certyfikatu. Pamiętaj, że certyfikat jest instalowany na konkretnym urządzeniu, co oznacza, że jeżeli chcesz podpisywać pisma na kilku urządzeniach to musisz zainstalować certyfikat na każdym urządzeniu.
Po zalogowaniu się na swoje konto kliknij w okrąg z pierwszą literą Twojego imienia w lewym górnym rogu okna aplikacji i wybierz „Certyfikaty”. Najedź kursorem myszki na certyfikat ze statusem „Aktywny” i kliknij w przycisk „Unieważnij”.
Tak, certyfikat jest instalowany na danym urządzeniu, co oznacza, że jeżeli chcesz podpisywać pisma na kilku urządzeniach to musisz pobrać i zainstalować certyfikat na każdym urządzeniu.
Nie, wystarczy, że się zalogujesz na swoje konto, pobierzesz i zainstalujesz aktualny certyfikat na urządzeniach, z których chcesz korzystać.
Nota umożliwia podpisywanie pism i załączników. Jeśli plik został podpisany elektronicznie w Nocie, to informacje o jego podpisie znajdziesz klikając w ikonę v w okręgu widoczną w polu załączonego pliku w konkretnej wiadomości.
Pisma i załączniki przesyłane za pośrednictwem Noty są widoczne na Twoim koncie do momentu zamknięcia Twojego konta. Więcej szczegółów znajdziesz w naszej Polityce prywatności i cookies.
Sprawy są uporządkowanym zbiorem wymienianej korespondencji w konkretnej sprawie prowadzonej w Nocie. Automatyczne porządkowanie korespondencji w sprawach pomaga zobrazować przebieg spraw i szybko odnaleźć informacje.
Wybierz ikonę plusa widoczną w prawym górnym rogu menu aplikacji. Wprowadź sygnaturę oraz przedmiot sprawy. Wskaż organ prowadzący sprawę oraz strony sprawy. Jeżeli któraś z osób powiązanych ze sprawą nie ma jeszcze aktywnego konta w Nocie masz możliwość wysłania do niej zaproszenia. Po wybraniu wszystkich podmiotów kliknij w przycisk "Utwórz".
Tak, aby dodać osobę do sprawy, przejdź do konkretnej sprawy i wybierz ikonę I w okręgu w prawym górnym rogu okna aplikacji. W następnym kroku kliknij w ikonę ołówka, aby przejść do edycji sprawy. Aby dodać osobę do sprawy wyszukaj ją w polu „Wyszukaj adresatów”. W ostatnim kroku zapisz zmiany klikając w przycisk „Zapisz”.
Do sprawy możesz zaprosić osoby, które jeszcze nie aktywowały swoich kont w Nocie. Po aktywacji konta zaproszone osoby uzyskają dostęp do sprawy.
Tak, aby usunąć osobę ze sprawy, przejdź do konkretnej sprawy i wybierz ikonę I w okręgu w prawym górnym rogu okna aplikacji. W następnym kroku kliknij w ikonę ołówka, aby przejść do edycji sprawy. Aby usunąć osobę ze sprawy najedź kursorem myszki na pole z imieniem i nazwiskiem osoby, której chcesz usunąć ze sprawy. Kliknij w x widoczne w prawym górnym rogu pola z imieniem i nazwiskiem osoby. W ostatnim kroku potwierdź usunięcie wybranej osoby ze sprawy i zapisz zmiany klikając w przycisk „Zapisz”.
Sprawę możesz usunąć do momentu wyrażenia zgody przez prawników zaproszonych do sprawy na wymianę pism procesowych poprzez Notę. Aby usunąć sprawę przejdź do konkretnej sprawy i wybierz ikonę I w okręgu w prawym górnym rogu okna aplikacji. W następnym kroku kliknij w „Usuń sprawę” i potwierdź usunięcie sprawy.
Oświadczenie jest widoczne podczas wyrażania zgody na wymianę pism procesowych za pośrednictwem Noty gdy dołączamy do sprawy. Po wyrażeniu zgody, swoje oświadczenie znajdziesz przechodząc do konkretnej sprawy i wybierając ikonę I w okręgu w prawym górnym rogu okna aplikacji. Pobierz oświadczenie klikając w przycisk „Pobierz oświadczenie”.
Prawników możesz zapraszać na dwa sposoby:
Podczas tworzenia nowej sprawy
Wybierz ikonę plusa widoczną w prawym górnym rogu menu aplikacji. Wprowadź odpowiednie dane i kliknij w „Zaproś nowych użytkowników”, aby zaprosić prawników do Noty. Podaj imię, nazwisko i adres e-mail lub numer telefonu komórkowego zapraszanej osoby. Na koniec kliknij w przycisk „Utwórz”, aby utworzyć sprawę. Zaproszenia zostaną wysłane na podany adres e-mail lub numer telefonu.
Z zakładki „Zaproszenia”
Możesz, również zaprosić prawników klikając w „Zaproszenia” widoczne na dole paska menu. Po przejściu do zakładki zaproszeń wybierz „Zaproś nowych użytkowników” i podaj imię, nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu komórkowego zapraszanej osoby. Kliknij w przycisk „Zaproś”, aby wysłać zaproszenia.
Kliknij w „Zaproszenia” widoczne na dole paska menu. Po przejściu do zakładki, zobaczysz listę zaproszonych przez Ciebie osób do Noty. Prawnicy, którzy utworzyli konto w Nocie są automatycznie usuwani listy.
Tak, w przypadku gdy na liście użytkowników nie widnieje prawnik, do którego chcesz wysłać pismo, istnieje możliwość dodania takiej osoby do listy użytkowników. Kliknij w „Zaproś nowych użytkowników” podczas tworzenia nowej sprawy lub w zakładce zaproszeń widocznej po kliknięciu w „Zaproszenia” znajdujące się w lewym dolnym rogu okna aplikacji. Wprowadź imię i nazwisko osoby, której chcesz zaprosić oraz podaj adres e-mail lub numer telefonu komórkowego, na który ma zostać wysłane zaproszenie do Noty.
Nota jest aplikacją internetową z wtyczką do obsługi podpisywania elektronicznego instalowaną na komputerze. Moduł do podpisywania jest kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows i macOS. Do obsługi Noty wymagane jest połączenie z internetem i najnowsza wersja przeglądarki Chrome, Safari, Firefox lub Edge.
Kliknij w okrąg z pierwszą literą Twojego imienia w lewym górnym rogu okna aplikacji i wybierz „Moje dane”. Wprowadź swój nowy adres e-mail w polu „Adres e-mail” i zapisz zmiany klikając w przycisk „Zapisz”. Następnie potwierdź zmianę adresu e-mail klikając w link, który znajdziesz w nadesłanym przez nas e-mailu.
Kliknij w okrąg z pierwszą literą Twojego imienia w lewym górnym rogu okna aplikacji i wybierz „Kancelaria”. Zmień dane kancelarii i zapisz zmiany klikając w przycisk „Zapisz”.
Zaloguj się na swoje konto. Kliknij w okrąg z pierwszą literą Twojego imienia w lewym górnym rogu okna aplikacji i wybierz „Moje dane”. Kliknij w „Zmień hasło”, wprowadź swoje nowe hasło i kliknij w „Zmień”, aby zmienić hasło.
Jeżeli nie pamiętasz hasła przejdź do okna logowania Noty i wybierz „Nie pamiętasz hasła?”. W następnym kroku podaj swój adres e-mail powiązany z Notą, na który otrzymasz e-mail z linkiem do zresetowania hasła. Kliknij w ten link, aby przejść do okna, w którym utworzysz nowe hasło.
Adres e-mail możesz zmienić w ustawieniach konta. Kliknij w okrąg z pierwszą literą Twojego imienia w lewym górnym rogu okna aplikacji i wybierz „Moje dane”. Wprowadź nowy adres e-mail w polu „Adres e-mail” i kliknij w przycisk „Zapisz”.
Konto w Nocie możesz zamknąć w każdej chwili. W tym celu napisz w formularzu kontaktowym, znajdującym się w zakładce pomocy wniosek o zamknięcie konta. Po otrzymaniu wniosku niezwłocznie przystąpimy do zamknięcia Twojego konta o czym zostaniesz poinformowany.
Tak, Nota jest najbezpieczniejszą formą doręczeń pism procesowych z kilku powodów:Nota jest rejestrowana usługą doręczeń elektronicznych, wpisaną do rejestru usług zaufania co oznacza, że musi spełniać odpowiednie wymogi:
Nadawca i adresat są identyfikowani przed dostarczeniem danych
Wysyłanie i otrzymywanie danych jest zabezpieczone podpisem lub pieczęcią elektroniczną
Przesyłka jest sprawdzana pod względem zmiany danych
Zmiana danych przesyłki jest wyraźnie wskazana nadawcy i odbiorcy
Data i czas wysłania i otrzymania są wskazane znacznikami czasu i potwierdzeniami nadania i odbioru
Nota wykorzystuje szyfrowanie od użytkownika do użytkownika. Oznacza to, że zarówno dane jak i ich przesył są szyfrowane i nikt postronny, nawet nasz zespół nie ma dostępu do danych, które przesyłasz i odbierasz.
Użytkownicy Noty są weryfikowani poprzez podpis kwalifikowany, e-Podpis lub Podpis Zaufany, dzięki czemu masz pewność, że przesyłki odbiera i wysyła konkretna osoba.
Nota jest usługą dedykowana dla prawników, co sprawia, że nie znajdziesz w Nocie spamu czy innej korespondencji niezwiązanej ze sprawami.
Nota jest usługą zaufania, w której pewna identyfikacja osoby jest podstawą działania. Tożsamość osoby, która chce korzystać z Noty musi być zweryfikowana osobiście przez uprawniony do tego podmiot. Zarówno w przypadku Podpisu Zaufanego, e-Podpisu jak i podpisu kwalifikowanego tożsamość osoby jest sprawdzana i potwierdzana przez wyznaczoną do tego osobę lub instytucję.
Ze względów bezpieczeństwa zostaniesz wylogowany(a) po 5 minutach bezczynności w Nocie.
W pełni zaszyfrowane dane są przechowywane na serwerach licencjonowanych centrów danych na terenie Unii Europejskiej. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Dane w Nocie są szyfrowane od użytkownika do użytkownika co oznacza, że do danych mają dostęp wyłącznie osoby uczestniczące w konkretnej sprawie. Nikt postronny, nawet nasz zespół nie ma do nich dostępu.
Szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Tak, Nota wykorzystuje szyfrowanie od użytkownika do użytkownika. Oznacza, to że zarówno dane jak i ich przesył są szyfrowane od urządzenia nadawcy do urządzenia odbiorcy.